מוסכי הסדר של חברות הביטוח

פוליסות ביטוח רכב כוללות שני סוגי פוליסה עיקריים: פוליסת ביטוח רכב חובה ופוליסתביטוח מקיף. פוליסת ביטוח רכב חובה נותנת כיסוי למצבים בהם נגרם נזק גופני ונפשי לנהג הרכב, הנוסעים ברכב והולכי הרגל בתאונת דרכים בה היה מעורב כלי הרכב המבוטח, בעוד פוליסת ביטוח מקיף נותנת מענה ביטוחי למצבים בהם נפגע כלי הרכב עצמו, בין אם בעת תאונת דרכים או במגוון דרכים נוספות כגון נזקי טבע ובינהם שריפה, ברק או שטפון ואף בפגעי זדון כגון ניסיון פריצה אל כלי הרכב.

במסגרת ביטוח רכב מקיף מופיע לעתים קרובות המונח "מוסך הסדר", לרוב מופיע מוסך ההסדר כאחד היתרונות ללקוח שחברת הביטוח מציעה, ובמקרים אחרים מעודדת חברת הביטוח את הלקוח לפנות למוסכי הסדר על ידי שימוש באמצעי פיתוי מסוימים כגון הורדת דמי ההשתתפות העצמית או הבטחה לתיקון מהיר של הרכב המבוטח. למרות הצגת נושא מוסכי ההסדר כשרות אותו מציעה חברת הביטוח למבוטח, מוסכי ההסדר מהווים, בעצם טיבם, תחום שבו קיים ניגוד אינטרסים בין המבוטח לחברת הביטוח. בעוד המבוטח מעוניין בקבלת השירות הטוב ביותר והתיקון האיכותי ביותר מעוניינת חברת הביטוח בתיקון הזול ביותר והמהיר ביותר.

כבעלי רכב חשוב לזכור כי אתם זכאים לקבל שירות איכותי וחלפים חדשים ומקוריים וכי אינכם נדרשים לבצע את תיקוני הרכב במוסכי ההסדר, גם אם משמעות הדבר היא ויתור על הנחה בדמי ההשתתפות העצמית.

חלפים לרכב

מוסכים רבים מנסים לקזז עלויות תיקון באמצעות שימוש בחלפים שאינם חדשים או מקוריים. חלפים משומשים מטבעם זולים מחלפים חדשים, ואילו חלפים מקוריים יקרים יותר מחלפים שאינם מקוריים. זאת משום שמחירי החלפים המקוריים נקבעים על ידי היבואן ללא תחרות ואילו עבור חלפים שאינם מקוריים קיימת תחרות בשוק, אשר גורמת להוזלת מחיריהם. חלפים שאינם מקוריים איכותם אינה מובטחת, ולצד חלפים בטיב ואיכות טובים קיימים גם חלפים אחרים, זולים יותר, המגיעים באיכות ירודה.

כאשר במסגרת הטיפול מוחלפים חלקים ברכב יש לודא, בעיקר כאשר התיקון התבצע במוסכי הסדר, כי נעשה שימוש בחלפים חדשים ומקוריים.

חברות ביטוח רבות מפעילות לחץ רב על מוסכי ההסדר להוריד את עלויות תיקון כלי הרכב, ודרך נפוצה להוריד עלויות אלו היא באמצעות שימוש בחלפים שאינם מקורים או חדשים. על פי פוליסות ביטוח רכב, זכאי בעל הרכב לפיצוי אשר יחזיר את כלי הרכב לקדמותו, כלומר שימוש בחלפים מקוריים חדשים, או חלפים מאיכות השווה בטיבה לחלפים המקוריים. במקרים רבים בעלי המוסך אינם מדווחים לבעל הרכב מיוזמתם על כי החלפים בהם נעשה שימוש אינם כאלו. חברות הביטוח מצידן מפעילות לחץ על בעלי הרכבים לעשות שימוש במוסכי ההסדר ומעלימות עין משימוש בחלפים מאיכות ירודה ולעתים אף מחייבות את מוסכי ההסדר לעבוד עם ספק חלפים מסוים, שאינו ספק חלפים מקוריים.

איכות התיקון

ניגוד אינטרסים נוסף בין בעלי הרכב וחברות הביטוח נוגע למשך זמן התיקון. במסגרת פוליסות ביטוח מקיף רבות, מוצע לבעל הרכב רכב חליפי בזמן שרכבו נמצא במוסך לצורך תיקונו. כיוון והתשלום עבור הרכב החליפי נעשה על ידי חברת הביטוח, זו מצידה מפעילה לחצים כבדים על בעלי מוסכי ההסדר לסיים את תיקון הרכב המבוטח בזמן הקצר ביותר האפשרי. קיצור זמני התיקון נעשה לעתים קרובות על חשבון טיב העבודה ובדיקת שמאי לאחר התיקון לקביעת ירידת ערך הרכב.

תיקון במוסך מורשה מוריד את הסיכון בקבלת איכות תיקון ירודה כיוון ובעל המוסך אחראי בצורה ישירה על טיב עבודתו.

מוסך אדמירל – הרבי מבכרך 11 (פינת רחוב אילת 30), תל-אביב
פתוח בימים א'-ה' בין השעות 07:30-16:30 וימי ו' בין השעות 07:30-13:30
טלפון – 03-6835687  לירון-מנהל המוסך- 050-2342822