סוף למוסכי ההסדר – התקנה החדשה של המפקח על הביטוח

לאורך שנים בעלי המוסכים ושמאי הרכב בישראל מעלים טענות קשות כנגד חברות הביטוח, טענות אלו מלוות בהקלטות של שיחות בין חברות הביטוח לשמאים, ובתחילת שנת 2017, הצטברו הטענות לכדי תקנה חדשה ששמה סוף למוסכי ההסדר. במקרים רבים, חברות הביטוח "מסובבות את ידיהן" של השמאים שעובדים עבורן על מנת לקבוע נזקים נמוכים ברכבים מבוטחים, ובעקבות זאת נגררים תיקונים ליקויים שהלקוח כלל אינו יודע עליהן מכיוון שמוסך ההסדר גם הוא, עובד עם חברת הביטוח.

נכון, המבוטח עדיין יכל לדרוש לתקן את רכבו במוסך חיצוני, אך במקרה זה חברת הביטוח יכלה לשלול ממנו הטבות כגון השתתפות עצמית נמוכה יותר, או רכב חלופי לזמן התיקון.

לפי איגוד המוסכים, בישראל פועלים כיום כ-5,000 מוסכים, מתוכם 1,400 מוסכי פחחות, שעוסקים בעיקר בתיקונים לאחר תאונות, מתוך מוסכי הפחחות לכ-600 יש הסדר עם חברת ביטוח אחת לפחות. ביניהם, כ-200 מוסכים נמצאים בהסדרים עם מעל חברת ביטוח אחת, ומוסכים אלו הם שמבצעים מעל-80% מתיקוני התאונות בישראל. נתונים אלו מראים מצב עגום שדורש לשים סוף למוסכי ההסדר בארץ.

במדינות המערב, תופעת מוסכי ההסדר אינה קיימת ושם כל מבוטח בוחר לעצמו את המוסך שבו הוא חפץ, וסכום ההשתתפות העצמית נקבע מראש בהסכם עם חברת הביטוח. בתחילת שנת 2017 המפקח על הביטוח, ידין ענתבי, העביר הנחיה ששמה סוף למוסכי ההסדר בארץ ומאפשרת ללקוחות לתקן את הרכב ללא השתתפות עצמית מוגברת כפי שהיה בעבר. כיום לקוח יכול לבחור לאיזה מוסך ברצונו לקחת את הרכב לאחר תאונה, בלי לשאת בשום עלות נוספת.

בעבר אם עברתם תאונה עם הרכב, הוכרחתם לקחת שמאים מומלצים על ידי חברות הביטוח, וכך נקבעו נזקים נמוכים יותר שאילצו את המוסכים להוריד בעלויות על ידי שימוש בחלקים חלופיים. לאחר שעברה תקנת מוסכי החדשה בתחילת 2017, לקוח יכול לבחור גם שמאי וגם מוסך שלא דרך חברת הביטוח ולחסוך כסף ולוודא תיקון טוב יותר של הרכב.

חברות הביטוח יכולות להתנגד לחוות דעת שמאי חיצוני ולאכוף מנגנון "שמאי מכריע" ובכך להחליט על הסכום שהלקוח זכאי לקבל. איגוד המוסכים פנה למפקח על הביטוח בבקשה לשנות את המנגנון הנוכחי ולאפשר לחברות הביטוח לערער על בדיקת שמאי, אך לא לבחור את השמאי המכריע ממאגר השמאים של החברה.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *